Vlada usvojila Predlog budžeta

Bez autora
Dec 15 2011

Predlogom budžeta za 2012. godinu, koji je danas usvojila Vlada Srbije, predviđeni su prihodi od 750 milijardi dinara, a rashodi od 890 milijardi dinara. Deficit republičkog budžeta iznosiće 140 milijardi dinara, a deficit konsolidovanog budžeta, koji uključuje republički budžet i budžete loklanih samouprava, biće 152 milijarde dinara, što je 4,25 odsto procenjenog bruto domaćeg proizvoda. Predloženi budžet je realan, racionalan, štedljiv i sadrži ekonomski antikrizni paket za narednu godinu. Predlog zakona o budžetu trenutno je u pravno tehničkoj proceduri i očekuje se da će sutra biti upućen u Skupštinu Srbije. Veruje se da će poslanici imati dovoljno vremena da razmotre rešenja iz Predloga zakona o budžetu, daju na njih sugestije i da ga usvoje do kraja godine.

Vlada usvojila Predlog budžetaVlada Srbije usvojila Predlog budžeta za 2012. godinu kojim su predviđeni prihodi od 750 milijardi dinara, a rashodi od 890 milijardi dinara. Predloženi budžet je realan i štedljiv, poručuju iz Vlade i dodaju da će verovatno sutra biti upućen u Skupštinu Srbije.

Predlogom budžeta za 2012. godinu, koji je danas usvojila Vlada Srbije, predviđeni su prihodi od 750 milijardi dinara, a rashodi od 890 milijardi dinara.

Deficit republičkog budžeta iznosiće 140 milijardi dinara, a deficit konsolidovanog budžeta, koji uključuje republički budžet i budžete loklanih samouprava, biće 152 milijarde dinara, što je 4,25 odsto procenjenog bruto domaćeg proizvoda.

Državni sekretar ministarstva finansija Dušan Nikezić rekao je na konferenciji za novinare da je predloženi budžet realan, racionalan, štedljiv i sadrži ekonomski antikrizni paket za narednu godinu.

"Predlog zakona o budžetu trenutno je u pravno tehničkoj proceduri i očekuje se da će sutra biti upućen u Skupštinu Srbije", naveo je Nikezić.

Nikezić je rekao da veruje da će poslanici imati dovoljno vremena da razmotre rešenja iz Predloga zakona o budžetu, daju na njih sugestije i da ga usvoje do kraja godine.

Na pitanje da li je u planu prodaja evroobveznica, Nikezić je rekao da to nije predviđeno, ali da ne isključuje ni takvu mogućnost.

Budžet za iduću godinu je projektovan na osnovu predviđanja da će rast BDP-a biti 1,5 odsto, ali je, u slučaju da taj rast bude manji, u dogovoru sa Međunarodnim monetarnim fondom moguće je povećanje budžetskog deficita do maksimalno 4,5 odsto.

U budžet su uključena planirana izdvajanja za povećanje plata u javnom sektoru i penzija od četiri odsto u aprilu i 0,9 odsto u oktobru.

Subvencije za privredu, kako je rekao Nikezić, u 2012. godini će biti nominalno veće za 7,6 milijardi dinara u odnosu na 2011. godinu.

Vlada je planirala dalje smanjenje deficita tekućih plaćanja za pet do deset odsto, pre svega zahvaljujući povećanju izvoza "Fijatovih" automobila i prehrambenih proizvoda.

Planirano je osnivanje razvojne banke, ali za osnivački ulog u budžetu nisu predviđena posebna izdvajanja jer će ta banka biti formirana spajanjem postojećih institucija koje se bave kreditiranjem privrede.

Od iduće godine akcize na benzin neće biti odmah prebacivane "Putevima Srbije" već će očekivanih 20 milijardi dinara po tom osnovu biti uplaćivano u republički budžet, a potom će polovina od tog iznosa biti prebačena na račun "Puteva Srbije".

Vlada je danas usvojila i izmene Zakona o akcizama kojim se predviđa izmena načina obračuna akciza na duvanske proizvode, u skladu sa evropskim propisima.

Gostujući u Dnevniku RTS-a ekonomski savetnik premijera Srbije Jurij Bajec rekao je da je veoma važno to što je država odlučila da ne iskoristi mogućnost ukupnog fiskalnog deficita od 4,5 osto PDP-a, već da ide na manji deficit i time je pokazala spremnost da bude štedljiva.

Druga važna stvar je, kako je rekao Bajec, i to što kroz subvencije privredi ostaje značajna cifra od 42 milijarde, koje će koristiti privreda i poljoprivreda, kao i javna preduzeća kao što su "Železnice".

Što se tiče plata u javnom sektoru, Bajec je naveo da će povećanja biti skromna i u skladu sa rastom cena.  

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik